Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Významné osobnosti

Samuel Tomášik (*8.2.1813, Jelšavská Teplica, teraz Gemerské Teplice – † 10. 9.1887, Chyžné) - národný dejateľ, prozaik, básnik

Samo Tomasik.jpgSamuel Tomášek (pseudonymy Kozodolský), brat Jána Pavla Tomášeka  

Samuel Tomášik − prozaik, básnik, tvorca hymnických piesní, národovec, historik, autor historických románov., evanjelický kňaz − pôsobil v cirkevnom zbore Chyžné od roku 1833 do roku 1887.  Ako básnik je známy textom piesne Hej, pod Muráňom, ktorá sa neskôr spievala ako Hej, pod Kriváňom, a tak aj zľudovela.

Tomášik ako kňaz a neskôr senior bol človek hlboko veriaci, tvorivý a horliaci za svoj národ. Viera mu dávala silu prekonávať mnohé rodinné tragédie, ktoré ho postretli. Keď Tomášik zomrel, nikto na jeho pohrebe slovkom nespomenul významnosť jeho činov pre náš slovenský národ. Ako plynul čas, vypadol z povedomia slovenského národa a nájdeme o ňom len málo zmienok v učebniciach literatúry. Najvýznamnejšie sa zapísal ako tvorca hymnickej piesne „Hej, Slováci!“, ktorú napísal pri svojej návšteve Prahy, keď bol pobúrený faktom, že nemčinu bolo v uliciach mesta počuť viac ako češtinu. 

 


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka