Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Významné osobnosti

PhDr. František Babela (* 16.:5.1928, Muráň, † 10.6.2016 Revúca) - pedagóg a spisovateľ

phdr_frantisek_babela.pngPhDr. FRANTIŠEK BÁBELA sa narodil v  Muráni 16. mája 1928. Študoval na Gymnáziu v Tisovci a  na Filozofickej fakulte UK v Bratislave slovenčinu a filozofiu. Ako stredoškolský profesor pôsobil na Gymnáziu v  Tisovci, na Priemyselnej škole v  Tisovci – pôvodne hutníckej, neskôr chemickej až do odchodu na dôchodok r. 1991 - ako učiteľ, zástupca riaditeľa, riaditeľ a vychovávateľ. Ako dôchodca externe vyučoval aj na Evanjelickom gymnáziu v Tisovci dejiny filozofie a politológiu.

Literárnej tvorbe (poézia, próza, eseje) sa začal intenzívnejšie venovať až na dôchodku, keď už mal pár rokov po šesťdesiatke. Knižne vydal 12 diel poézie a prózy najmä zásluhou svojich bývalých študentov, s ktorými sa pravidelne stretával a tituloval ich ako svojich „štúrovcov“. Vďaka patrí hlavne už zosnulému p. Štefanovi Škovirovi z Popradu a p. Jozefovi Kubaškovi – nášmu rodákovi za vydanie knihy ZVONIA MURÁNSKE ZVONY (2014). Niektoré básnické skladby p. Bábelu boli zhudobnené, čo sa prejavilo aj v spolupráci s Mgr. Jankou Murkovou.

Knižne tiež vyšli zbierky ECCE POESIS, NEHA, POLARITY, STOPY, DOTYKY, BELASÝ SEN, RÁNO S HRDLIČKAMI, IBA POŠEPKY? NOČNÉ BÁSNE, PLAKAŤ DO BÁSNÍ.   
Okrem uvedených zbierok našiel si čas i na písanie Kroniky mesta Tisovec.

Pri príležitosti Dní obce Muráň (2016) mu bola udelená CENA STAROSTU OBCE Ing. Romana Goldschmidta za literárnu činnosť a šírenie dobrého mena obce Muráň. PhDr. František Bábela zomrel 10. júna 2016 v Revúcej. ČESŤ JEHO PAMIATKE! S  úctou si jeho 90. narodeniny pripomenul brat PhDr. Viliam Bábela a  kolegovia z  radov dôchodcov: Mgr. Ružena Svoreňová, Mgr. Eva Strzhárová, Milan Kvetko, Mgr. Juraj Kochjar, PhDr. Ondrej Doboš a  PhDr. Richard Kenický.

kniha_zvonia_zvony_muranske.png


 

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka