Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

NP Muránska planina

Národný park Muránska planina

Muránska planina predstavuje v rámci Slovenska jedno z najzachovalejších území. V roku 1976 bola vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť a v roku 1997 bol zriadený Národný park Muránska planina. Rozloha územia národného parku je 203,2 km2, ochranné pásmo má veľkost 217 km2. Územie Národného parku Muránska planina a jeho ochranné pásmo sa nachádza v troch okresoch - Brezno, Revúca a Rimavská Sobota. Najvyšším vrcholom územia národného parku je Fabova hoľa (1439 m.n.m.).

Muránska planina

Podstatnú časť územia tvorí skrasovatená doska Muránskej planiny budovaná prevažne svetlými triasovými vápencami. V území je zaevidovaných množstvo jaskýň a priepastí, viac ako 50 ponorov a vyvieračiek a iných krasových javov, ako sú škrapy, krasové jamy, tiesňavy, bralá a pod.

lykovec muránskyRastlinstvo národného parku sa radí k najzaujímavejším spomedzi ostatných orografických celkov Slovenska. Zastúpené sú xerotermné, horské, alpínske aj subalpínske druhy. Najvýznamnejšou rastlinou planiny je endemit Lykovec muránsky (Daphne arbuscula). Je to treťohorný relikt, ktorý prežil zaľadnenie a nikde inde na svete nemá prirodzený výskyt. Z ďalších endemitov spomeňme aspoň stračiu nôžku tatranskú, či zvonček karpatský. V chladných inverzných polohách rastie kosodrevina a horcokvet Clusiov.

fuzac-m.jpgZo zoologického hľadiska je významná poloha Muránskej planiny na južnom okraji slovenského úseku Karpát, čím sa podmieňuje spoločné zastúpenie západokarpatských horských a podhorských spoločenstiev s panónskymi alebo termofilnými druhmi. Vyskytujú sa tu takmer všetky významnejšie druhy stavovcov, napríklad orol skalný, výr skalný, hlucháň, medveď, vlk, rys, vydra riečna. Vzácny je výskyt  fúzača alpského (Rosalia alpina), ktorý je vo všetkých kultúrnych krajinách chránený a považovaný za ozdobu lesov. Podobne aj jasoň červenooký (Parnassius apollo). 

kone03.gifV r. 1950 bol založený na Veľkej lúke pri Muráni žrebčín, kde chovali ťažné kone pre lesné hospodárstvo a armádu a šľachtili nové plemeno krížením hucula s plemenami fjord, hafling a norik. V r. 1995 bol uznaný šľachtiteľský chov „norika muránskeho typu“ a od r. 1997 bol vyhlásený chov génovej rezervy „norika muránskeho“.


Ďalšie informácie:

Partnerstvo Muránska planina - Čierny Hron:  
http://www.muranskaplanina.com

Správa Národného parku Muránska planina:
http://www.npmp.sk/

Informačný portál o Muránskej planine:           
http://www.muranskaplanina.sk/                         
                                                                                     

logo Partnerstvo Muránsk planina - Čierny Hron                   logo Muránska planina       
                    
               

          


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka