Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Nakladanie s odpadmi

Plán zberu komunálnych odpadov v roku 2019

plan zberu KO 2019.pdf(714.4 kB)plan zberu KO 2019.pdf

Zberný dvor Muráň

zberny_dvor_muran.pngLen máloktorá dedina sa môže pochváliť, že má vybudovaný zberný dvor, kde si môžu občania s  trvalým pobytom v  obci alebo vlastníci domov v Muráni doniesť odpady. Nám občanom Muráňa slúži od roku 2013. Na zbernom dvore pracuje pán JÁN ANDERKO, pán VILIAM MUŠUKA a vedúca dvora je pani LÝDIA HAJDÚKOVÁ. Na zbernom dvore je umiestnených 6 veľkokapacitných kontajnerov s  nosnosťou 18 ton. Dva sú určené na zmesový komunálny odpad, jeden na nebezpečný odpad, kde sa ukladajú farby, oleje, riedidlá atď., jeden je určený na elektroodpad, ďalší na plast a jeden na sklo. Zvlášť sa na dvore triedi biologický odpad a stavebný odpad. Odpad privezený na zberný dvor musí byť vopred pretriedený. Nie je dovolené nosiť pomiešaný odpad, nakoľko na zbernom dvore nie je triedička ani dostatok pracovnej sily, aby to za nás triedili. Všetky donesené odpady sú bez poplatku, akurát Zberný dvor Muráňstavebný materiál je spoplatnený sumou 0,039€ za 1kg stavebného odpadu. Pani Hajdúková nás upozornila, že ľudia zvyknú dávať tetra obaly (od trvanlivého mlieka, džúsu) do vriec k  plastom. Tieto obaly nepatria k  plastom, ale do komunálneho odpadu. Najlepšie je ich vystrieť a tým sa zmenší ich objem.

Zberný dvor je od mája otvorený v pondelok až piatok od 8:00 - 16:00 hod. a v sobotu od 8:00 - 12:00 hod.
 

Separovanie odpadu

PREČO separovať?

Triedením recyklovateľného odpadu vznikajúceho v domácnostiach výrazne prispievame k ochrane životného prostredia, spätnému využitiu druhotných surovín a k minimalizácii odpadu ukladaného na skládky komunálneho odpadu, čo vedie k znižovaniu plôch zavezených odpadom.

ČO separovať?

PAPIER (modré kontajnery)

Medzi PAPIER patrí:

noviny, časopisy, letáky, knihy, zošity, listy

Medzi PAPIER nepatrí:

znečistený papier (potravinami, farbou, maltou, zeminou), mastný papier, umelohmotné obaly, stanioly, celofán, hygienické potreby, použité plienky, voskovaný papier, pláta od vajíčok

SKLO (zelené kontajnery)

Medzi SKLO patrí:

fľaše od nápojov, sklenené nádoby, zaváraninové poháre, tabuľové (okenné) sklo

Medzi SKLO nepatrí:

porcelán, keramika, zrkadlá, drôtené sklo, autosklo, iné bezpečnostné skla, nepriestrelné sklo, sklobetónky, TV obrazovky, žiarovky, žiarivky, zaváraninové poháre s obsahom zaváranín

PLASTY, TetraPacky, Kovové obaly (žlté kontajnery a vrecia)

Medzi PLASTY patrí:

plastové fľaše od nápojov a rastlinných olejov (označenie na obaloch PET alebo 1), aviváži, čistiacich prostriedkov, šampónov (HDPE), číre a farebné fólie, strečové fólie (LDPE), záhradný nábytok, prepravky, penový polystyrén, plastové koše na odpadky a prádlo, plastové vedierka, misky"

Medzi KOVOVÉ OBALY (hnedé kontajnery) patrí:

konzervy od rôznych potravín, plechovky od nápojov (coca-cola, pivo, energetické nápoje), tégliky od paštét, hrnce, vedrá, kovový riad, drobný kovový šrot"

Medzi TETRAPACKY patrí:

stlačené tetrapakové obaly od mlieka, smotany, ovocných štiav, džúsov, vína s hliníkovou ako aj plastovou fóliou vo vnútri

Medzi PLASTY, KOVOVÉ OBALY a TETRAPACKY nepatri:

znečistený plast (potravinami, zeminou, maltou, zaschnutou farbou alebo inou chemikáliou), plastové obaly z motorových olejov a iných ropných produktov, celofán, obaly z cukríkov, keksov, plastové predmety s obsahom kovových častí, podlahové krytiny, gumu, molitán, PVC "

 

 


 

Miera triedenia Komunálneho odpadu

 

Miera triedenia Komunálneho odpadu v Obci Muráň je 15,07%.


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka