Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Vážení návštevníci, vítame vás na stránkach obce Muráň


Obec Muráň leží pri sútoku Muráňa a Dolinského potoka, na križovatke starodávnych ciest spájajúcich sever a juh Slovenska: Tisovec - Poprad a Rožňava - Revúca - Muráň. Nachádza sa vo výške 394 m n.m. a jej chotár má rozlohu 10 315 ha. Dnes žije v obci 1300 obyvateľov. Obec Muráň je súčasťou Gotickej cesty, ktorá prechádza historickými pamiatkami Spiša a Gemera - Malohontu.

04-pan-nove.jpg

Pôvabné zákutia starého Muráňa majú nielen historickú, ale aj krajinotvornú hodnotu a dotvárajú aj dnes svojskú atmosféru Muráňa. Najstaršou časťou je „Majer“, z ktorej vznikla v stredoveku obec. „Pľac“ je malé námestie pred Obecným úradom a poštou, ktoré je križovatkou ciest smerom na Revúcu, Tisovec a Červenú Skalu.

Najzaujímavejšou časťou obce je „Pastovník“, čo bola pravdepodobne „Pastierska zem“ z roku 1672, kde mali pastieri a prví obyvatelia skromné drevenice. Obydlia dnešných obyvateľov sú postavené na miestach pôvodných dreveníc. V čase jarných a jesenných prívalov sa zjavuje na povrchu podzemná voda a Pastovník sa mení na „muránske Benátky“.

Pastovník - stará časť obce Muráň pastovni11.gifpastovnik2.gif

Súčasnosť
V obci sa nachádza pošta, reštaurácia Koruna a penzión Muráň. V bufete oproti kostolu si môžete pochutnať na výbornej muránskej špecialite - plnených buchtách. V zime je v prevádzke 400 m lyžiarsky vlek priamo v obci. Pri nástupe na náučný chodník vedúci na Muránsky hrad sa nachádza informačné stredisko Národného parku Muránska planina ( i-dom ).

Na lúkach pri Muránskej Lehote sa každoročne v auguste organizuje jedna z najzaujímavejších a divácky najvďačnejších akcií „Ródeo Muráň.“ Pre záujemcov o jazdenie a turistiku na koni slúži Jazdecký klub Predná Hora, v ideálne situovanom priestore otvorených lúk a východiskových trás do Národného parku Muránska planina.

Od roku 1978 sa každoročne koná „Zimný prechod Muránskou planinou“, ktorého sa zúčastňujú peší turisti, no najmä bežkári z celého Slovenska, ale aj okolitých štátov. Trate prechádzajú najkrajšími časťami panenskej prírody Muránskej planiny, ktoré sú osobitne atraktívne najmä v bieloskvúcej zime.

Mimoriadne obľúbený je aj „Horský duatlon“ (beh, jazda na bicykli, beh), najmä medzi mládežou.
V r. 1950 bol založený na Veľkej lúke pri Muráni žrebčín, kde chovali ťažné kone pre lesné hospodárstvo a armádu a šľachtili nové plemeno krížením hucula s plemenami fjord, hafling a norik. V r. 1995 bol uznaný šľachtiteľský chov „norika muránskeho typu“ a od r. 1997 bol vyhlásený chov génovej rezervy „norika muránskeho“.kone Muránska planina  rodeo Muran

 


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka