Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Významné osobnosti

Jozef Beňo (* 4.6.1930, Muráň) - akademický maliar

Je jednou z osobností slovenskej maľby druhej polovice 20. storočia. Je vynikajúcim kresliarom prírody a slovenského kraja, hlavne z okolia rodného Muráňa. V šesťdesiatych rokoch ho nazývali novoromantickým či muránskym mágom. Je jedným z najtalentovanejších slovenských umelcov. Z jeho diela dýcha silné cítenie vlastnej identity k rodnému kraju, ku kráse prírody, k jej nádhernej architektúre a životu.

Život

  • 1930 – narodil sa 4. júna 1930 v Muráni
  • 1950 – maturoval na Gymnáziu v Revúcej
  • 1955 – absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave na oddelení krajinárskeho maliarstva u profesora Bedricha Hoffstädtera a profesora Dezidera Millyho
  • 1956 – študoval čestný rok na maliarskom oddelení VŠVU
  • 1957 – žil a pracoval na Muráni
  • 1959 – sa vrátil do Bratislavy
     

V päťdesiatych rokoch svojou maliarskou tvorbou patril do skupiny Mikuláša Galandu. V roku 1962 mal v Bratislave na Malej scéne svoju prvú, veľmi úspešnú samostatnú výstavu. V roku 1967 vstúpil do jednej z najvýznamnejších slovenských výtvarných skupín – Kontinuity. Zúčastnil sa všetkých jej výstav. V architektúre medzi jeho najznámejšie práce patria nástenné maľby v sále kultúrneho domu v Muráni, mozaika v učilišti spojov v Bratislave – Krasňanoch a výtvarné riešenie internátu v Dome rekreácie v Bratislave. Zúčastnil sa mnohých kolektívnych výstav a pripravil viaceré samostatné výstavy. Jeho diela sú zastúpené v reprezentatívnych galerijných fondoch a u súkromných zberateľov. V súčasnosti žije v Bratislave.

Zdroj: wikipédia
Zdroj: www.webumenia.sk - diela vid. Fotogalériia


 

dnes je: 24.8.2019

meniny má: Bartolomej

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka